Please select a page template in page properties.

Weishaupt: Príbeh úspechu. Od roku 1932.

Po roku 1800

Na začiatku 19. storočia začal Joseph Anton Weishaupt vyrábať vo Schwendi mechy. V „Spravodajskom vestníku pre okres Biberach“ z roku 1842 sa uvádza, že vyrába „[...] všetky druhy mechov pre kováčov, podkúvačov a zbrojárov, a vôbec pre každú výrobu, kde sa používa oheň, sú výborne použiteľné a dobre vyrobené [...] Je zaručená kvalita a použiteľnosť. Ostatne, Weishauptove mechy sa odporúčajú samy.“ A budú sa dobre predávať aj v nasledujúcich desaťročiach.

1900

Okolo roku 1900 patrila fabrika na výrobu mechov „Gebläsefabrik Schwendi“ Franzovi Weishauptovi seniorovi, otcovi Maxa Weishaupta a jeho mladšiemu bratovi Franzovi. Sortiment zahŕňa dúchadlá - vrátane mechov pre kostolné organy - ako aj poľné vyhne a kováčske vyhne pre zámočnícke dielne, kováčske dielne, strojárne a opravovne.

1932

V roku 1932, uprostred globálnej hospodárskej krízy, založil svoju spoločnosť Max Weishaupt, narodený 31. októbra 1908 vo Schwendi. Názov: „Max Weishaupt, Maschinenfabrik, Schwendi“. „Čím sú horšie časy, tým viac sa musíte hýbať“: Podľa tohto motta zakladateľ spoločnosti začína vyrábať ventilátory a poľné kovárne.

Od roku 1936 sa situácia v objednávkach výrazne zlepšila. Dielňu bolo možné rozšíriť o prístavbu kancelárie, čím sa vytvoril väčší priestor pre výrobu.

1938

V roku 1938 sa Max Weishaupt oženil so Sofie Kiesle, dcérou kaderníckeho majstra. V nasledujúcom roku sa narodil najstarší syn Siegfried, v roku 1941 Herbert a v roku 1949 Maximilián. Vyššie uvedená fotografia pochádza z roku 1953.

Druhú svetovú vojnu dielňa prežila bez poškodenia. Francúzska vojenská vláda však v nasledujúcich rokoch nariadila demontáž niekoľko tisíc strojov v oblasti Württemberg a Hohenzollern ako reparácie. U Maxa Weishaupta bol skonfiškovaný veľký sústruh. Po menovej reforme 20. júla 1948 sa situácia pomaly zlepšovala. Vďaka kúpnej sile novej marky bolo opäť možné zaobstarávať suroviny pre výrobu. Weishaupt začal v povojnovom období aj s opravou a následne s výrobou elektromotorov.

1950

Od roku 1950 Weishaupt dodával chladiace ventilátory pre skútre „Maico Mobil“, ktoré sa veľmi dobre predávali. v roku 1955 spolupráca končí. Weishaupt sa úplne koncentruje na spaľovaciu techniku.

V roku 1951 sa uskutočňuje rozhodujúce stretnutie: V júli sa Max Weishaupt prvýkrát stretáva so Švajčiarom Jakobom Meierom. Dôvodom nadviazania kontaktu je v skutočnosti zámer Maxa Weishaupta predávať elektromotory. Vyšlo to ale inak: Spolková republika Nemecko udelila Jakobovi Meierovi patent na vynález olejového horáka pod číslom 920976 a Meier hľadá nemeckú spoločnosť, ktorá bude tento horák vyrábať v licencii pod názvom „Monarch“.

1952

Licenčnú zmluvu na olejový horák „Monarch“ podpisujú Max Weishaupt a Jakob Meier 6. júna - „po dlhých a náročných rokovaniach a korešpondencii“, ako píše Weishaupt. Odteraz môže spoločnosť predávať horák do celého sveta s výnimkou Švajčiarska. Prvý horák je inštalovaný pod vedením Raymonda Bärtschiho, švajčiarskeho špecialistu na horákovú techniku. Radí spoločnosti v technických otázkach.

Budovy spoločnosti sa ukázali ako príliš malé. Vďaka štátnej rozvojovej pomoci vo výške 40 000 mariek Max Weishaupt mohol svoje podnikanie rozšíriť. Za 5 000 mariek kúpil stavebný pozemok za hostincom „Zum Hirschen“, ktorý je dnes mestskou radnicou a postavil novú dielňu na ulici Gutenzellerstraße 2. Len čo nové budovy boli dostavané, už nestačili na rýchly nárast výroby. Reklamný prospekt poskytuje pohľad na prácu dielne.

1953

Prvé zastúpenie spoločnosti z Horného Švábska dostal Alois Steimer v Augsburgu. V roku 1954 nasledoval Hans Niclas vo Wissen an der Sieg, v roku 1956 Hans Bongartz v Lübbecke. Svoju spoločnosť rýchlo rozšíril na jedno z najväčších obchodných zastúpení.

1954

Vynálezca horáka Monarch, Jakob Meier, zomrel úplne nečakane 28. januára. To si vyžadovalo novú dohodu ohľadom horáka Monarch s vdovou po vynálezcovi. Bola podpísaná 1. februára 1955.


Sortiment spoločnosti bol rôznorodý: elektrické skrutkové ventilátory (od 214 mariek), dúchadlá na organy (od 175 mariek), elektromotory (od 113 mariek) a vysokotlakové ventilátory (od 305 mariek) patrili k nemu rovnako ako „plnoautomatické spaľovacie zariadenie na olej Monarch" ponúkané za 2080 mariek.

1955

Predajná sieť sa rýchlo rozšírila: len rok po založení prvého zastúpenia pribudlo ďalších 14.

Spoločnosť bola prítomná aj v zahraničí: v Holandsku, kde Ton Harmsen založil spoločnosť „Monarch Nederland“ - Harmsen sa stal blízkym priateľom rodiny Weishaupt - a v Portugalsku so zastúpením Rost & Janus rodiny Burmester.

1956

Nástup do zahraničia je organizovaný profesionálne: prospekty v angličtine a portugalčine prezentujú výhody olejových systémov Weishaupt v miestnom jazyku a umožňujú zástupcom pôsobiť presvedčivo.

Odteraz zastupuje Raymond Bärtschi produkty Weishaupt vo Friedrichshafene. Rozvádzače odteraz dopĺňajú spaľovanie oleja. Uľahčujú kúrenárom inštaláciu a zákazníkom prevádzku nového systému: môžu ju ovládať komfortne a hospodárne.

1957

K 25. výročiu spoločnosti je spoločnosť s 200 zamestnancami už najväčšou priemyselnou spoločnosťou v oblasti Rot Tal. Pri príležitosti slávnosti je otvorená aj nová továreň v areáli Bruckmähder: nová továrenská hala a veľká administratívna budova. Weishaupt tak našiel svoje súčasné sídlo.

20 firemných zastúpení a početné zákaznícke servisné miesta s viac ako stovkou servisných vozidiel zabezpečujú inštaláciu a údržbu produktov po celej krajine. Za aký dôležitý považuje tento servis šéf firmy, je zrejmé aj z jeho dôverného listu zákazníkom. V ňom prosí, "dajte mi vedieť, či ste spokojní s údržbou vašich zariadení mojím príslušným firemným zastúpením. Ak tomu tak nie je, prosím aby ste mi to otvorene oznámili."

1958

Olejové horáky Weishaupt pracujú na cisárskom dvore v Teheráne, na anglických ministerstvách letectva a práce, na ruských lodiach a u mnohých domácich a zahraničných zákazníkov. „Olejové horáky Monarch dobývajú Európu“ je slogan najpredávanejšieho olejového spaľovacieho zariadenia v Nemecku. Cena sa pohybuje v závislosti od výkonu vrátane rozvádzača medzi 1621 až 5859 mariek.

1959

Na začiatku roka firma už nie je obchodnou spoločnosťou, ale spoločnosťou s ručením obmedzeným. Nový názov je: „Max Weishaupt Schwendi GmbH“. Zakladateľ spoločnosti navyše priberá svoju „dlhoročnú vernú partnerku Sofie Weishaupt ako spoločníčku“, ako píše svojim obchodným partnerom.

Vyšší komfort vďaka sofistikovanej technike ponúka obehové čerpadlo „Cuenod“, ktoré Weishaupt vyrába v licencii švajčiarskej spoločnosti Atelier de Charmilles. Zatiaľ čo predtým len gravitácia musela privádzať ohriatu vodu do obehu vo vykurovacom okruhu, v súčasnosti to spoľahlivo robí čerpadlo.

1960

„1 kompletné olejové spaľovacie zariadenie“ vrátane 3 000 litrov vykurovacieho oleja je prvou cenou v cenovej hádanke, ktorú Weishaupt zverejnil v júlovom vydaní časopisu „Das Haus“ - prvý krok v reklame zameranej na koncového zákazníka.

Atrakciou vo Schwendi je nové kino „Kleine Bühne“. Je zriadené na mieste bývalej budovy továrne na Gutenzellerstraße. Max Weishaupt chce svojim zamestnancom a obyvateľom obce ponúknuť viac zábavy. Premiéra je 2. septembra. Film: „A lesy spievajú navždy“ s Gertom Fröbom.

1961

„Vážení finanční manažéri“: takto sa začína list Maxa Weishaupta riadiacim pracovníkom spoločnosti. Dôvod: Spoločnosť sa v posledných rokoch rozrastala tak rýchlo, že je nevyhnutná nová štruktúra prevádzkového účtovníctva. Jedným z cieľov je: krátkodobý mesačný výkaz ziskov a strát.

Iba tri roky po presťahovaní do novej hlavnej budovy ju treba rozšíriť. Weishaupt zamestnáva približne 400 ľudí, požiadavky na predaj, účtovníctvo a personálne riadenie je možné zvládnuť iba s pomocou neustále rastúceho počtu zamestnancov.

1962

Údaje k 30. výročiu spoločnosti dokumentujú pôsobivý nárast, najmä od začiatku výroby horákov v roku 1952. Len za sedem rokov sa obrat zvýšil šesťnásobne a v roku 1961 bol 30 miliónov mariek. V spoločnosti Weishaupt teraz pracuje 500 zamestnancov. 25 percent všetkých olejových horákov predávaných v Nemecku pochádza zo Schwendi. Spoločnosť je zastúpená v 13 krajinách a počet pobočiek, zastúpení a servisných stredísk v Nemecku stúpol na 60. Výstižný nadpis „Deutsche Volksblatt“ k výročiu: „Od dielne k svetovej spoločnosti.“

Priekopník v oblasti technológií, Weishaupt, vsádza včas na spracovanie údajov. Na začiatku to boli mechanické stroje na spracovanie diernych štítkov, ktoré znamenali začiatok novej éry.

1963

Jednoduché, praktické a elegantné: so začiatkom spolupráce s legendárnou vysokou školou dizajnu v Ulme (hfg) sa jazyk foriem školy vnáša do dizajnu spoločnosti. Produkty formuje dodnes. Nový výstavný stánok, ktorý navrhli Hans Gugelot a Hans Sukopp z inštitútu pre produktový dizajn v Ulme a ktorý bol pôvodne umiestnený vo Frankfurte, ako aj horáky W1 a WG1 sú prvými prelomovými výsledkami.

Nové palivo, nový horák: Weishaupt vstupuje do novej éry s plynovým horákom WG1. Je výsledkom rozsiahleho výskumu a ukazuje pozoruhodnú predvídavosť Maxa Weishaupta: včas uznal dôležitosť zemného plynu, a preto je ďaleko vpredu pred väčšinou iných v odvetví.

1964

Oznámenie o schválení Nemeckou asociáciou odborníkov na plyn a vodu, skrátene DVGW, dokumentuje, že nové plynové horáky Weishaupt sú technicky bezchybné. Po atmosferickom horáku WG1 je WG2 už druhým modelom na trhu, plynový pretlakový horák. Testy uskutočnil TÜV Bayern.

S olejovým horákom W1 je zavedená nová generácia horákov - formálne, technicky a z hľadiska optimalizácie servisu. Vývoj, ktorý je dodnes jedným z pilierov produktovej rady Weishaupt. Prvýkrát je horák vybavený viacpólovým elektrickým konektorom, ktorý značne uľahčuje inštaláciu - a teda výrazne predstihol dobu.

1965

Veľký dopyt po horákoch W1 si vyžaduje zväčšenie výrobnej plochy. Vybuduje sa ďalšia nová budova s rozlohou 6500 metrov štvorcových, potom je k dispozícii 22000 metrov štvorcových na výrobu horákov.

Na veľtrhu v Lipsku sú na programe rozhovory s vedúcimi pracovníkmi veľkých spoločností východného bloku. Horák  W1 a elektroskriňa WS1 boli za svoj technický štandard ocenené zlatou medailou.

1966

Ďalšia inovácia pochádza z ateliéru Müller-Brockmann: prvý prospekt pre koncových zákazníkov. Brožúra „Weishaupt - teplo, spokojnosť, úspornosť“ predstavuje sortiment produktov a ich rôznych možností použitia.

Pobočka výskumného a vývojového ústavu sa nachádza od septembra do decembra v areáli Stadtwerke Augsburg: pretože vo Schwendi ešte nie je prívod plynu, musia sa testy pre ďalší vývoj veľkých plynových a dvojpalivových horákov prevádzať v tomto osobitnom provizórnom zariadení.

1967

Údaje k 35. výročiu spoločnosti dokumentujú ďalší kvalitatívny skok v spoločnosti Max Weishaupt GmbH. Celkový obrat v jubilejnom roku je 69,4 miliónov mariek, z toho 60 percent v Nemecku a 40 percent v zahraničí. Celkové príjmy sa v priebehu piatich rokov zdvojnásobili. V celej spoločnosti Weishaupt pracuje 2 690 zamestnancov, 872 v závode a v pobočkách, 317 v dcérskych spoločnostiach vo Francúzsku a Belgicku, 1501 vo firemných zastúpeniach a u zmluvných predajcov v Nemecku a v zahraničí. Odbytová a servisná sieť zahŕňa 13 kancelárií, 20 firemných zastúpení, 35 zmluvných predajcov, 133 krajinských zastúpení a 238 zákazníckych servisných miest.

Nový olejový horák U4 je vhodný pre výhrevne a ďalšie veľké tepelné zariadenia. Rovnako ako všetky horáky typu U dokáže prekonať vysoké protitlaky v spaľovacej komore, a preto ho možno kombinovať so všetkými vysoko výkonnými kotlami.

1968

Znížením ceny všetkých svojich produktov o 9,09 percent spoločnosť kompenzuje zvýšenie DPH o 10 percent od 1. januára. Cenníkové brutto ceny tak zostávajú približne rovnaké.

„Plyn je na vzostupe“: Tento nadpis „Handelsblatt“ z 25. októbra dokumentuje predvídavosť, s ktorou Max Weishaupt urýchľuje vývoj svojich produktov - spoločnosť uviedla na trh prvý plynový horák už v roku 1962. V rešpektovaných hospodárskych novinách sa teraz píše o „vlne zemného plynu“ a Weishaupt sa ukazuje ako najlepšie pripravený.

1969

500000-ty horák schádza z montážnej linky 17 rokov po začatí výroby prvého horáka Monarch. Obrovské množstvo - ale nie v porovnaní s kapacitou výroby koncom 60. rokov. Je to ročne 100 000 horákov.

Bezpečnosť je prvoradá - najmä v prípade plynových systémov. Preto aj keď to predpisy nevyžadujú, všetky plynové horáky sú vybavené magnetickými ventilmi kvalitatívnej skupiny A.

1970

Vynikajúca technika, dobrý dizajn: recept ​​platný pre vývoj všetkých nových produktov od začiatku spolupráce s dizajnérmi Hansom Gugelotom (zomrel v roku 1965) a Hansom Sukoppom je tiež krédom pre systém ovládacieho pultu WP. Presviedča osvedčenými komponentami a jasným, praktickým dizajnom.

V noci zo soboty na nedeľu boli v závode dokončené štyri plynové horáky WG3, inštalácia sa začala v nedeľu predpoludním v Kolíne a systém bol pripravený na prevádzku v pondelok o piatej ráno: vďaka pohotovosti kolínskej firemnej kancelárie dostáva veľká spoločnosť, ktorej dodávateľ zlyhal, sušiace zariadenie včas na rannú smenu začiatkom týždňa prestavané zo zmesného plynu na zemný plyn.

1971

Nemecký patentový úrad udeľuje patentovú ochranu pre „dvojkotúčové zmiešavacie zariadenie“, ktorým Weishaupt už rok vybavuje svoje plynové a dvojpalivové horáky. Umožňuje optimálne zmiešavanie rôznych palív plynu a oleja so vzduchom, ako aj stabilnejší plameň.

Farský kostol vo Schwendi dostáva štyri nové zvony, ktoré venovali rodiny Maxa Weishaupta a jeho troch synov. Ohlasujú rok 1972. Ochota spoločnosti Weishaupt darovať - ​​príkladom je farský kostol - je ďalekosiahla a trvá dodnes.

1972

40 rokov firmy Weishaupt: toto nie je len dôvod na oslavu kvôli dátumu. Spoločnosti sa darí vynikajúco. Celkový obrat v jubilejnom roku je 111,8 milióna mariek, z toho 70 percent pripadá na Nemecko a 30 percent na zahraničie. Závod vo Schwendi zamestnáva 930 ľudí, pobočky ďalších 348 a zahraničné dcérske spoločnosti 290. Trhový podiel horákov Weishaupt v Nemecku je konštantný na úrovni 25 percent.

Len osem rokov po uvedení na trh zchádza z montážnej linky 500 000. horák série W, „nie je to dôvod na veľké oslavy“, ako triezvo poznamenáva „Weishaupt Report“. Vo Schwendi si zvykli na veľké merítka.

1973

Spoločnosť Weishaupt do Brasil otvára v septembri svoje nové objekty. Len dva roky po založení dcérskej spoločnosti sú v São Paule dokončené nové haly. Senátor Max Weishaupt ich sám odovzdáva svojmu určeniu.

Po podrobnom preskúmaní vydá DVGW spoločnosti „Osvedčenie ako servisná spoločnosť podľa listu DVGW G 676“. Tým dostávajú pracovníci Weishauptu povolenie na servis zariadení, ktoré dodali.

1974

Z montážnej linky schádza doteraz najväčší horák: WK5. Čím vyšší je výkon horáka, tým väčšie sú aj technické požiadavky. To je dôvod, prečo má Weishaupt so svojou vynikajúcou reputáciou v odvetví, ktorá je založená na spoľahlivosti techniky ako aj servisu, nadpriemerný podiel na trhu. WK5 je určený pre použitie v priemysle. Má olejový prietokový výkon 2400 kilogramov za hodinu.

Je založená nadácia Herberta Weishaupta. Nadácia so sídlom v Ulme, pomenovaná po druhom najstaršom synovi Maxa Weishaupta, sa má zamerať na výskum detekcie a liečby cukrovky, na ktorú 4. februára 1973 Herbert Weishaupt zomrel. Počiatočný kapitál nadácie je 50 000 mariek.

1975

Celkové aktíva spoločnosti Max Weishaupt GmbH prvýkrát prekročili 100 miliónov mariek.

„Nevyhadzujte peniaze z komína!“ Touto správou sa spoločnosť zameriava priamo na koncových zákazníkov. Sedem jednoduchých a účinných tipov, ako ušetriť peniaze pri kúrení, upozorňuje na ústredné vyhlásenie v brožúre: že investícia do horáka Weishaupt je jedným z najefektívnejších opatrení pre ochranu životného prostrediu ako aj vašej peňaženky.

1976

V Kasseli začala pracovať nová pobočka.

Aj Taiwan teraz patrí do rozsiahlej siete zastúpení, tu je to firma Singhotex, s ktorou sa uzatvára zmluva. V Reinach/Švajčiarsko pribudlo zastúpenie HSB.

1977

K 45. výročiu spoločnosti sa konsolidovaný obrat skupiny Weishaupt zvýšil na 177 miliónov mariek. Z toho teraz tvorí export 36 percent. V závode vo Schwendi je zamestnaných 925 ľudí, ďalších 325 v pobočkách a 430 v zahraničných dcérskych spoločnostiach, väčšina z nich vo Francúzsku a Brazílii.

Modrý plameň je znakom olejového horáka „Purflam“. Je vyrobený v nultej sérii 200 kusov. Jeho osobitosťou je: olej a vzduch sa miešajú doslova až do splynenia a zhoria úplne ako plyn. Preto tá farba plameňa. Purflam je výsledkom vývojových prác, ktoré trvali viac ako desať rokov.

1978

Éra písacích strojov končí: počítače, ktoré sa v tom čase ešte nazývali „písacie stroje s obrazovkou“, nastupujú na svoje miesto a ohlasujú novú éru kancelárskej práce a organizácie.

Slávnostné uvedenie nového sídla spoločnosti Weishaupt U.K. vo Willenhall pri Birminghame. Tu sa výrobky prispôsobujú britským predpisom. Rozsiahly sklad garantuje rýchle dodanie zákazníkom, a to aj pomocou dokonale vybavených servisných vozidiel.

1979

Čisté životné prostredie je vo Weishaupte nielen hlavným princípom pri vývoji spaľovacích zariadení, ale aj v procese výroby. V apríli je preto vo Schwendi uvedená do prevádzky moderná čistiareň odpadových vôd. Čistí vzniknutú odpadovú vodu tak dôkladne, že môže byť bez rizika vypúšťaná do kanalizácie. Predtým bolo nutné čistenie na zbernom mieste v Mníchove.

1980

„Manager Magazin“, jeden z popredných nemeckých hospodárskych periodík, predstavuje Siegfrieda Weishaupta na titulnej strane svojho aprílového čísla. Téma: „Energetická kríza otvára atraktívne trhy.“ Témou sú stratégie úspešných spoločností pri riešení následkov ropného šoku a Siegfried Weishaupt je najdôležitejším partnerom diskusie. Titulná fotografia je unikátna: v areáli závodu vrhá veľký priemyselný horák svoj obrovský plameň na nočnú oblohu, čím portrét podnikateľa získal pôsobivé dramatické pozadie.

Jedným z princípov vždy bola najvyššia presnosť výroby. Pomocou CNC riadeného meracieho stroja, ktorý zobrazuje výsledky digitálne, je možné každý obrobok skontrolovať ešte presnejšie a výsledok merania je možné automaticky zaznamenať.

1981

Vyhrievaná hlava dýzy je jednou z najdôležitejších noviniek nového olejového horáka WL10. Vďaka tomuto vlastnému vývoju je extraľahký vykurovací olej predhrievaný, čo zlepšuje podmienky pri štarte horáka. Táto technológia zároveň umožňuje bezporuchovú prevádzku na kotloch s obzvlášť nízkym vykurovacím výkonom, napríklad v rodinných domoch. Vďaka svojim vynikajúcim výsledkom spaľovania bol WL10 v nasledujúcom roku ocenený environmentálnou značkou „Blue Angel“.

1982

Rozlúčka so senátorom Maxom Weishauptom. Krátko pred dovŕšením 74. roku života zomrel 18. augusta muž, ktorý v roku 1932 začínal v malej dielni a pri príležitosti 50. výročia zanechal medzinárodnú spoločnosť. Vďaka hospodárskej sile svojej spoločnosti, ale aj osobnému nasadeniu sa z jeho rodnej obce Schwendi stala prosperujúca obec. Na fotografii je Max Weishaupt spolu so svojou manželkou Sofie v záhrade svojej vily: vždy sa cítil byť úzko spojený so svojou rodinou.

Jedno z popredných svetových technických múzeí, Nemecké múzeum v Mníchove, vybralo ako demonštračné zariadenia horáky Weishaupt: olejový horák WL2 a plynový pretlakový horák WG1. V oddelení pre ropu a zemný plyn sú návštevníkom demonštrované skutočné merania emisií a spaľovania pomocou meracích prístrojov.

1983

Dvojmiliónty horák Weishaupt schádza v apríli z montážneho pásu. Je to plynový pretlakový horák WG2. Je venovaný projektu „Dieťa so zdravotným postihnutím“ vo Wuppertale.

Vo Weishaupte sa vzdeláva 108 chlapcov a dievčat: ako asistenti v kancelárii, ekonómovia, projektanti, strojní zámočníci, mechanici elektrických prístrojov, technici elektroniky energetických zariadení a nástrojári. S kvótou jedenástich percent zamestnancov vo Schwendi spoločnosť významne prispieva k odbornému vzdelávaniu v regióne a zaujíma celonárodne popredné miesto. Podiel vzdelávajúcich sa v nemeckých spoločnostiach činí v priemere päť percent.

1984

Na trh prichádza nová trieda horákov: Veľké horáky veľkostí 60 a 70 vstupujú do generácie priemyselných horákov s vynikajúcimi regulačnými a spaľovacími vlastnosťami. Výkony plynových, olejových a dvojpalivových horákov sa pohybujú od 700 do 11000 kW.

Viac ako polovica zamestnancov pracuje v spoločnosti dlhšie ako desať rokov a 20 percent dlhšie ako 20 rokov. To odráža vynikajúce pracovné podmienky, kvalitu pracovných miest ako aj dobrú pracovnú atmosféru.

1985

„Čisté prostredie pri využití oleja a plynu“ je témou sympózia, ktoré sa koná 11. októbra vo Schwendi. Mnoho odborníkov diskutuje o výskumnej správe, ktorú k tejto téme zverejnil Weishaupt. Kriticky posudzuje „Tretiu správu spolkovej vlády o ochrane pred imisiami“ z roku 1984, ktorá nediferencovane predstavuje znečisťovanie životného prostredia v dôsledku spaľovania oleja a plynu „domácnosťami a malými spotrebiteľmi“. Odborníci spoločnosti prezentujú technické možnosti, ktoré už dnes možno využiť na zníženie emisií znečisťujúcich látok. 20-stranová brožúra s dôležitými informáciami a argumentami je vytlačená v náklade 100.000 výtlačkov. Získava veľkú pozornosť.

Zastúpenie Weishaupt v Egypte preberá Delta Modern Service. Majiteľ Said Owies absolvoval dôkladné školenie vo Schwendi.

1986

25 rokov Monarch-France: prvá a najväčšia firemná dcérska spoločnosť oslavuje výročie. Pôvodne bola založená v Paríži, potom sa nachádzala v Thionville v Lotrinsku a teraz má sídlo v Colmare. S takmer 200 miliónmi frankov v roku 1986 je Monarch-France spoločnosťou s najvyšším obratom v odvetví horákov. 40 pobočiek a technických kancelárií, z ktorých časť je už vo vlastných budovách s približne 300 zamestnancami starajúcimi sa o zákazníkov po celom Francúzsku.

Talianska dcérska spoločnosť sa sťahuje do novopostaveného sídla spoločnosti v Saronno.

1987

Prvýkrát obrat v skupine 300 miliónov mariek: toto je vynikajúca správa k 55. výročiu spoločnosti. Bilančná suma dosiahla 178 miliónov mariek. Vo Schwendi pracuje 983 zamestnancov, 506 v 20 nemeckých pobočkách a 613 v desiatich zahraničných dcérskych spoločnostiach. 37 percent obratu pripadá na export, z čoho dve tretiny sa realizujú prostredníctvom dcérskych spoločností.

Blumberg pri Donaueschingene otvára ďalšiu pobočku.

1988

Odteraz sa o oblasť Bodamského jazera bude starať nová pobočka v Ravensburgu. Predtým to malo na starosti firemné zastúpenie Raymonda Bärtschiho, ktorý v minulosti poskytoval spoločnosti Weishaupt dôležité poznatky v oblasti horákovej techniky. Bärtschi vrátil zastúpenie zo zdravotných dôvodov a krátko nato zomrel.

Starostlivosť o zamestnancov má vo Weishaupte tradíciu. Zakladateľ spoločnosti Max Weishaupt kedysi staval firemné byty pre zamestnancov, ktorí sa prisťahovali, teraz je to Siegfried Weishaupt, ktorý založil systém dôchodkového zabezpečenia v spoločnosti s mimoriadnymi výhodami.

1989

Rozlúčka so Sofiou Weishaupt. Vo veku 81 rokov 16. februára zomrela spoločníčka a manželka zakladateľa spoločnosti Maxa Weishaupta. V rozhodujúcich prelomových rokoch bola vernou spoločníčkou a pomáhala formovať charakter spoločnosti v mnohých oblastiach. Až do konca sa aktívne podieľala na jej rozvoji.

1990

Aký úspech! Sotva sa objavil na trhu, je Kotol  Thermo Unit zahrnutý oceneniami: na „Industrie-Forum Design Hannover“ prevzal Siegfried Weishaupt „osobitnú cenu za vynikajúci dizajn“ od dolnosaskej ministerky financií Birgit Breuel a na veľtrhu priemyselných produktov v Mníchove „spolkovú cenu za vynikajúcu priemyselnú inováciu“. Aj dizajnové centrá v Stuttgarte a Severnom Porýní-Vestfálsku ocenili jednotku Thermo Unit, rovnako ako porotcovia parížskeho veľtrhu „Interclima“. Ale nielen chvála nového produktu je dôvod na radosť: rovnako sú to aj údaje o predaji - viac ako 10 000 kotlov predaných už v prvom roku výroby.

Dvojmiliónty horák W schádza z pásu. Mimoriadny úspech - ktorý je však vo firme, ako triezvo poznamenáva „Weishaupt Report“, zaregistrovaný „bez zvláštnej pozornosti“.

1991

Vlajka Weishauptu ešte nikdy neviala v nadmorskej výške 6480 metrov - a je to pravdepodobne prvá vlajka spoločnosti v tepelnom odvetví na šesťtisícovke. Jean Bernhard Gaumin, vedúci horolezeckého oddielu a svojim povolaním tepelný inžinier, ju drží pred kamerou, keď spolu so svojimi ôsmimi spoločníkmi zdolal Ausangate v peruánskych Andách.

Od roku 1952 opustili závod vo Schwendi tri milióny horákov - opäť je prekročená významná hranica. Trojmiliónty je dvojpalivový horák typu WGL30, ktorý je darovaný okresnej nemocnici v Löbau v Sasku.

1992

Otvára sa Weishaupt Forum. Za prítomnosti newyorského architekta Richarda Meiera sa v máji uskutoční slávnostné otvorenie novej výstavnej, školiacej a sociálnej budovy, ktorú navrhol. Po dvoch rokoch výstavby dostáva závod vo Schwendi novú tvár: puristický štýl, precízny do posledného detailu. Jeden z vrcholov slávnosti s niekoľkými stovkami pozvaných hostí: koncert s významným súčasným skladateľom Philippom Glassom, predstaviteľom „minimálnej hudby“. On sám hrá svoje dielo „Opening“.

Manažment kvality vo Weishaupte je príkladný, zodpovedá norme ISO 9001/EN 29001. Potvrdzuje to aj Nemecká spoločnosť pre certifikáciu systémov zabezpečenia kvality, skrátene DQS, ktorá kontroluje všetky pracovné postupy od prijatia objednávky až po zákaznícky servis. Tým je oficiálne potvrdené, že manažment kvality spoločnosti je v súlade s medzinárodnými normami.

1993

Vysoké ocenenie pre Weishaupt Forum: Je ocenené „Nemeckou cenou za architektúru '93“. Rita Süssmuth, predsedníčka Spolkového snemu, ho odovzdala Siegfriedovi Weishauptovi na slávnosti v Spolkovom sneme v Bonne. Porota ocenila, že fórum, ktoré navrhol Richard Meier, „zodpovedá urbanizačnému procesu, ktorý spája priemyselnú výrobnú prevádzku, školiace stredisko a miestnosti pre významnú zbierku súčasného umenia do jednej štrukturálnej jednotky.“

Zakladá sa 14. dcérska spoločnosť: vo Švédsku. Predajnú a servisnú sieť dopĺňa pobočka v Regensburgu, zodpovedná za región východného Bavorska. V Aténach pribudlo zastúpenie Energia, v Indii firma Rajni, v Macedónsku firma Termoking.

1994

Na trh prichádza nový špeciálny plynový Kotol  „Weishaupt Thermo Gas“. V siedmich výkonových veľkostiach medzi 9 a 34 kW umožňuje výber podľa potreby v závislosti od veľkosti a potreby tepla rodinného domu. Kotol  sa dodáva kompletne zmontovaný a prednastavený, montáž a uvedenie do prevádzky sú pre kúrenára veľmi jednoduché.

Siegfried Weishaupt je zvolený za predsedu Európskej asociácie výrobcov horákov CEB. Spoluzakladateľom a zakladajúcim prezidentom asociácie bol v minulosti Max Weishaupt.

1995

Charakteristický Richard Meier: nový výstavný stánok, ktorý sa po prvý raz použil na veľtrhu ISH vo Frankfurte, navrhol slávny newyorský architekt. Jazyk foriem, ktorý už ovplyvnil Weishaupt Forum, klasické proporcie a jasná biela výrazne odlišujú stánok od prevedenia bežných výstavných stánkov. Nahrádza systém stánku, ktorý vyvinul Hans Sukopp v roku 1963 a ktorý po mnoho rokov preukazoval svoju kvalitu a nadčasovosť.

40 rokov Monarch Nederland a 70. narodeniny jeho zakladateľa Tona Harmsena: dvojité výročie v Holandsku. Ton Harmsen bol jedným z prvých mužov, ktorí pripravili cestu pre spaľovanie oleja a neskôr plynu v Európe. So spoločnosťou Weishaupt je prepojený nielen obchodne, ale aj priateľsky.

1996

Vysoké investície do výroby zjednodušujú a automatizujú výrobné procesy. Nový sklad automaticky poskytuje materiál z jedného zo 180 boxov podľa požiadavky z počítača správy skladu. V novom centre na spracovanie plechu riadi celý pracovný proces počítač. Vďaka laserovej technike je možné vyrobiť takmer akýkoľvek tvar. V novom ohýbacom centre preberá prácu robot (foto vyššie): vloží materiál do stroja, odoberie ohnutú rúru a vloží hotový obrobok do pripraveného kontajnera.

Spoločnosť završuje svoj sortiment uvedením nového plynového kondenzačného kotla „Weishaupt Thermo Condens“. Základným prvkom je tepelný výmenník vyrobený zo zliatiny hliníka a kremíka v jednom odliatku, ktorý je obzvlášť odolný voči korózii. Vďaka špeciálne navrhnutému výmenníku tepla je možné spätne získavať Kondenzačné teplo  (Vodná para ) zo spalín. Kotol  je nielen úsporný z hľadiska spotreby, ale aj obzvlášť šetrný k životnému prostrediu: spaliny kotla Thermo Condens obsahujú iba minimálne množstvo oxidu dusíka a oxidu uhoľnatého.

1997

Začína sa doba digitálneho manažmentu spaľovania. Jeho prvý zástupca: typová rada W40 (foto nižšie). Jadrom je Manažér spaľovania , ktorého mikroprocesor riadi a monitoruje všetky funkcie. Dátová zbernica umožňuje pripojenie k systému riadenia budovy a tým diaľkové monitorovanie a diagnostiku. Ďalšia inovácia: plynové a olejové horáky majú rovnakú technickú platformu, ktorá zjednodušuje montáž, obsluhu, nastavenie a údržbu, plánovanie a zabezpečenie náhradnými dielmi. Dôsledok: priaznivá cena.

V roku 65. výročia spoločnosti dosiahol konsolidovaný obrat skupiny 642 miliónov mariek s podielom exportu 35 percent. Bilančná suma sa zvýšila na 346 miliónov mariek. Spoločnosť má 2750 zamestnancov, z toho 1083 v závode vo Schwendi, 725 v nemeckých pobočkách, 188 v spoločnosti Neuberger a 754 v zahraničných dcérskych spoločnostiach.

1998

multiflam® je názov novej horákovej techniky, pomocou ktorej sa dosahuje také zníženie emisií oxidov dusíka, ktorého dosiahnutie sa predtým v bežnej prevádzke pri spaľovaní oleja zdalo nemožné. Menej ako 120 mg/kWh NOx  sa stalo realitou - potvrdené testom v Münsterskej klinike, pri ktorom boli hodnoty dvoch horákov Weishaupt konštantne pod 100 mg/kWh. Princíp je nasledovný: tri až štyri sekundárne trysky, ktoré sú usporiadané koncentricky k primárnej tryske, rozprašujú kvapalné palivo. Olejový rozprašok z týchto dýz sa zmieša so spaľovacím vzduchom a spalinami zo spaľovacej komory a čiastočne sa odparí. Takto pripravené palivo potom horí takmer modrým hlavným plameňom, čo je porovnateľné so systémom horáka s modrým plameňom nižšieho výkonu. Technika multiflam zabezpečuje takto optimálne spaľovanie vykurovacieho oleja EL s výrazne zníženou tvorbou NOx , úplné a bez sadzí pri vyhorení s minimálnym prebytkom vzduchu. Prvé sériové horáky sú dodávané o rok neskôr.

1999

Weishaupt a architektúra - šťastné spojenie. Ďalším vyjadrením tejto tradície spoločnosti je nové sídlo švajčiarskej dcérskej spoločnosti v Geroldswil/Zürich. Poznávacím znakom budovy, ktorú navrhol renomovaný zürišský architekt Theo Hotz, je sklenený štít proti hluku a slnečnému žiareniu, ktorý sa týči nad diaľnicou A1. Príkladná je nielen architektúra, ale aj energeticky obzvlášť úsporné technické vybavenie budov, ktorého požiadavky boli od začiatku zahrnuté do projektu.

Začala nová éra spracovania údajov: zavedenie softvéru „R/3“ SAP bolo v závode Schwendi úspešne zavŕšené. Pracovné postupy sú zjednotené a všetky oblasti aplikácií podnikového hospodárstva sú vzájomne prepojené. Od roku 2000 sú všetky pobočky vzájomne prepojené, od roku 2001 aj dcérske spoločnosti. Cieľom je optimálne vybavenie každej jednej objednávky.

2000

„Montáž 2000“ je názov jedného z najväčších investičných projektov v histórii spoločnosti: Existujúca hala bola prestavaná za účelom montáže horákov a bola postavená nová moderná hala s rozlohou 2300 metrov štvorcových. Zariadenia sú uvedené do prevádzky koncom roka. Cieľom bolo optimalizovať priebeh výroby: rýchly, flexibilný, ústretový k zamestnancom, hospodárny a spoľahlivý. Rýchlo sa ukázalo, že cieľ bol dosiahnutý.

Trend smerom ku kondenzačnej technike zohľadňujú nové kotly WTC45 a WTC60, ktoré predstavujú výkonové spektrum až do 62 kW. V kaskádovom usporiadaní, v ktorom sú zapojené až štyri kondenzačné kotly, je možné dosiahnuť výkony až do 240 kW.

2001

50 rokov v jednej firme - toto mimoriadne výročie oslávil Bruno Rothmaier 1. októbra. V roku 1951, vo veku 13 rokov, nastúpil do spoločnosti ako učeň - strojný zámočník a zažil tak celú dobu výroby horákov vo Schwendi.

S normovaným stupňom využitia 110 percent predstavuje nová konštrukčná rada „Weishaupt Thermo Condens-A“ maximum technických možností. Je výsledkom úplne nového vývoja z vlastného výskumného a vývojového centra spoločnosti a prichádza so svetovou premiérou: „technológia SCOT“, ktorá zaručuje optimálne hodnoty spaľovania bez ohľadu na zloženie plynu a trvalé optimálne spaľovanie po celú dobu životnosti zariadenia.

Dobrá pracovná atmosféra, radosť a spoľahlivosť sú základom pre spokojnosť našich zákazníkov na celom svete.

Vízia má tradíciu. V každej generácii.

Od založenia firmy Maxom Weishauptom v roku 1932 existoval iba jeden smer: vpred. Aj vďaka silnej rodinnej tradícii. S najvyššími požiadavkami, rozsiahlym know-how a absolútnou spoľahlivosťou vedú dnes Siegfried a Thomas Weishaupt tradičnú spoločnosť do budúcnosti.

Mnoho zamestnancov, jedna DNA: Spoľahlivosť.

Spoľahlivosť nie je vo Weishaupte iba sľubom. Je to postoj každého jednotlivca. Spoľahliví a dlhoroční zamestnanci sú základom úspechu firmy Weishaupt. Niektorí kolegovia sú v našej spoločnosti zamestnaní už v tretej generácii alebo viac ako 40 rokov. Ako zamestnávateľ sme na to obzvlášť hrdí.

Architektúra a umenie. Jasná línia Weishauptu.

Zbierka

Inkunabuly abstraktného expresionizmu - medzi iným Marka Rothka - sú súčasťou zbierky rovnako ako aj súbory diel amerického umelca Popart Warhola alebo Lichtensteina. Z európskych predstaviteľov konkrétneho umenia sa tu nachádzajú diela Josefa Albersa a Maxa Billa.

Zbierka
Weishaupt Forum
Weishaupt Forum

Snehovo biele Weishaupt Forum v sídle spoločnosti vo Schwendi je sochárskym symbolom, ktorý navrhol americký architekt Richard Meier. Budova plní mnoho úloh v každodennom živote spoločnosti a vyjadruje celú firemnú kultúru: jasnosť, vnútorná hodnota, funkčnosť.

Up